Osteopatia

Osteopatia należy do medycyna manualnej, polegającej na leczeniu człowieka jako całości za pomocą rąk terapeuty. Historia sięga początku XX wieku i jednym z głównych założeń jest pobudzenie w organizmie, procesu samoleczenia, zdolność którą posiada każdy człowiek. Umiejętność ta, może być zaburzona poprzez dysfunkcje stawowe, więzadłowe czy pochodzące z narządów wewnętrznych. Leczenie w/w problemów polega na usuwaniu restrykcji za pomocą licznych technik manualnych. Najważniejsze w Osteopatii jest podejście całościowe do pacjenta.

Metoda McKenzie

Mechaniczne Diagnozowanie i Terapia McKenzego, powstała w latach 50 XX wieku. Utworzona przez Robina McKenziego, którą rozwijał oraz ulepszał poprzez liczne badania i prace z pacjentami. Do głównych zalet należy możliwość samodzielnej pracy pacjenta po terapii, jednocześnie stanowiąc bardzo ważną część powrotu do zdrowia. Wielka skuteczność terapii McKenzie jest udokumentowana w czasopismach i książkach naukowych. Ogromna ilość certyfikowanych terapeutów, powoduję, że jest jedną z najlepiej rozpoznawanych metody w Polsce i na świecie.

Terapia Manualna

Model terapii opierający się na diagnostyce i leczeniu pacjentów ortopedycznych z dysfunkcjami narządu ruchu. Całość TM budowany był na doświadczeniach cenionych praktyków ortopedów Cyriax, Menell czy Stoddard. Szkolenie pozwala studentom na praktyczne wykorzystanie umiejętności badania i leczenia manualnego kręgosłupa, stawów obwodowych. Techniki są delikatnymi mobilizacjami trakcjami między powierzchniami stawowymi, co pozwala na wyciszenie bólu i normalizacje ruchu w stawie.

Masaż głęboki

Praca opierająca się na licznych technikach mięśniowo- powięziowych, polegających na dezaktywowaniu licznych zaburzeń znajdujących się na przebiegu taśmy powięziowych. Podejście pozwala na zrozumieniu problemów pacjenta, co powoduję wielokrotnie na pracy poza miejscem odczuwanego bólu, poprzez przeniesienie obciążenie z tkanki ,,połączonej”. Terapia składa się z paru spotkań, nie częstszych niż raz w tygodniu i pozwala na opracowaniu całego problemu pacjenta.

Kinesiotaping

Kinesiotaping jest jednym z wielu narzędzi które można stosować i uzupełniać terapii fizjoterapeutyczną. Wielką zaletą jest trwałość plastrów, których aplikacja może być noszona nawet do tygodnia, jednocześnie utrzymują swój efekt terapeutyczny. Parametry rozciągnięcia, napięcia są zbliżone do ludzkiej skóry, będąc wodoodporne i przepuszczalne dla powietrze, nie powodują wymiany cieplnej i mechaniki oddechowej skóry. Klej który pokrywa plastry jest hipoalergiczny i nie powoduję zaburzeń. Głównymi zastosowaniami są obrzęki limfatyczne, szerokie odczucia bólowe mięśni czy stawów oraz odczucia niestabilności.

Metoda Mulligan

Brian Mulligan był specjalistą pochodzącym z Nowej Zelandii, stworzył metodę terapeutyczną, która stale się rozwija. Opracował tzw techniki NAG, SNAG oraz mobilizacje z ruchem MWM. Działanie jest bezpośrednio skierowane na problematyczne stawy. Posiada elementy z różnych szkół Terapii Manualnej, Kaltenborna czy Maitlanda. Techniki polegają na połączeniu biernej mobilizacji terapeuty z czynnym ruchem pacjenta. Zaburzona mechanika poszczególnych elementów ma wpływ na inne rejony naszego ciała i terapia powinna być skierowana na cały narząd ruchu.

Terapia Czaszkowa

Techniki czaszkowe polegająca delikatnej pracy w rejonie czaszki, przepony miednicy czy klatki piersiowej, mające na celu wyciszenie tkanek łącznotkankowych. Nieprawidłowa praca w/w tkanek wpływa niekorzystnie na nasz organizm. Możemy ją sklasyfikować jako terapię powięziową, z racji jej budowy co pozwala nam poprawić unaczynienie oraz unerwienie. Fundamentem terapii jest nauka anatomii oraz fizjologii naszego organizmu, pozwalająca wykorzystać tzw rytmy: oddechowy, cranialny i bicie serca.

Terapia czaszkowa ukierunkowana jest min dla pacjentów z problemami:

  • Stawy skroniowo żuchowowe
  • Zgrzytanie zębami
  • Bóle kręgosłupa
  • Skolioza
  • Urazy powypadkowe
  • Bóle głowy
  • Stres

Terapia Wisceralna

Wykorzystuje zabiegi manualne których głównym celem jest likwidacja dysfunkcji mobilności w rejonie organów wewnętrznych. Techniki dzielimy na bezpośrednie, w których naszym celem jest praca na okolicy narządu, likwidując nieprawidłowości w pracy tkanki oraz pośrednia, gdzie wykonujemy min techniki nasłuchowe. Poprzez mobilizacje trzewne osiągamy, normalizację w ruchomości i elastyczności w napięci tkanek otaczających trzewia, równocześnie powodują poprawę w ukrwieniu. Liczne powiązania organy trzewne a układ mięśniowo- szkieletowy, nerwowy i naczyniowy, pozwala na włączenie technik wisceralnych do pracy z problemami w rejonie barku, kręgosłupa i innych problemów obwodowych.

Igłoterapia Sucha

Igłoterapia sucha jest jedną z metod stosowanych w fizjoterapii, która w ostatnich latach stała się bardzo popularna i jednocześnie mocno skuteczna. Polega na wprowadzeniu cienkiej igły do akupunktury do mięśnia, bez żadnego leku, mając na celu przestymulowanie a następnie wyciszenie pasma mięśniowego. Do terapii wykorzystuję się jednorazowe sterylne igły, które nie wywołują uszkodzeń ogniskowych. Wykonuję się zgodnie z procedurami bezpieczeństwa, w jednorazowych rękawiczkach, a skóra zostaję dokładnie zdezynfekowana. Bolesność zabiegu uzależniona jest od wielkości problemu z jakim zgłasza się pacjent.

Terapia Stomatologiczna

Terapia stomatologiczna: stawy skroniowo- żuchwowe, są bardzo częstą przyczyną dolegliwości bólowych. Nawet nie jesteśmy świadomi jak duży wpływ mają w/w struktury na prace odcinka szyjnego, stawów obręczy barkowych czy nawet obręczy biodrowej. Praca skupia się na działaniu w rejonie licznych mięśni żucia, pod/ nadgnykowych i innych strukturach mięśniowo- powięziowych. Najczęstszym wskazaniem do terapii w rejonie aparatu żucia są stany po chirurgicznym usunięciu zębów, bruksizm, bóle głowy i szyji, szumy uszne, problemy z połykaniem czy trudności w trakcie połykania. Częstym uzupełnieniem jest leczenie stomatologiczne lub ortodontyczne.

Wady Postawy

Podczas pracy z wadami postawy, wykorzystuję liczne metody które do tej pory poznałem. Koncepcje zapożyczone z terapii manualnej, tkanek miękkich czy osteopatii. Główne wzorce zapożyczam z polskiej koncepcji FITS (Funkcjonalna Indywidualna Terapia Skolioz), będącą jedną z 8 akredytowanych form pracy przez SOSORT -Society on Scoliosis Orthopaedic and Rehabilitation Treatment. Całość oczywiście polega na szczegółowym badaniu pacjenta, stopniowemu wyrównaniu dysbalansów i/ lub jeśli jest potrzeba, wdrożenia korekcji. Do problemów kwalifikujących się jako zaburzenia postawy zaliczamy: skoliozy, nieprawidłowości związane z koślawością czy szpotawością oraz Choroba Scheuermanna.